Home

 

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen
04 – 08 Mart 2020 tarihlerinde sekizinci kez düzenlenecek Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali (www.icpsff.com) 4 Mart Çarşamba günü başlıyor.

Festival Fragmanı:

Etkinlik:
https://www.facebook.com/events/498965670814507/

Günde Elli Filmlik Sinema Maratonu

Dünyanın dört bir yanından yüze yakın başarılı kısa film ve 4 uzun metraj filmi içeren festival kapsamında günde elli film ücretsiz olarak izleyici karşısına çıkıyor.

Çoğu kısa filmin dünya prömiyerinin yapılacağı festivalde gösterimler ücretsiz.

Film gösterimlerinin Beyoğlu FİTAŞ Sinemalarında gerçekleşeceği festivalin atölye ve yan etkinliklerine SUPA Suriye Pasajı Salon ev sahipliği yapıyor.
Beyoğlu FİTAŞ Sinemalarında gerçekleştirilecek film gösterimleri tamamen ücretsiz.

Ana Tema: Kent
Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2020 yılı teması ‘Kent’. Kent algısı farklı filmlerle izleyicilere aktarılırken festival teması atölye, söyleşilerle zenginleştirilecek.

POTLUCK / POTLAÇ ÖDÜLÜ – Kısacılar Birbirini Destekliyor!
Katadrom, festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep etmek zorunda kaldığı sembolik başvuru ücretini Potluck Ödülü altında en iyi kısa filme veriyor.

2020 POTLAÇ JÜRİSİ
2020 yılı Potlaç yarışmasındaki filmleri değerlendirecek ve en iyi filmi belirleyecek jüri üyeleri; İki Kadın, Bir Sonbahar Hikayesi, Bir Kadının Anatomisi, Bir Erkeğin Anatomisi, Hayal Kurma Dersleri gibi filmlerin yapımcısı Aycan Çetin, Altın Portakal ödüllü Yönetmen Çiğdem Vitrinel, Ünlü TV ve sinema senaristi ve yazar Gül Abus Semerci, akademisyen ve Sinetopya editörü Işıl Baysan Serim, Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Ufuk Küçükcan ve festival direktörü Murat Yıldırım’dan oluşuyor.

Potluck/Potlaç Ödülü’nü kazanan film, festival ödül gecesinde açıklanacak ve festival sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara
2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da programına uzun metraj bir film seçkisini dahil ediyor. 2020 programı dahilinde Orhan Tekeoğlu’nun Time to Leave/ Vargit Zamanı, Atara Frish, Heli Hardy, Yasmin Schryer-Ozary, Shira Pajurski ve Shira Porat’ın Heronie/ Kadın Kahramanlar ve Gili Danon, Efrat Shalom Danon’un An Ordinary Life/ Normal Bir Hayat uzun metraj filmleri festival takipçileriyle buluşacak.

Take-Away Festival
Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul’da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor.
Festivalin 2020 şehirleri; Berlin, Eskişehir, Yogyakarta, Avanca ve Tahran.

PROGRAM BÖLÜMLERİ
Otuzun üzerinde ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival programı; Festivalin 2020 teması olan kent ve kentleşmenin insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar üzerindeki etkilerini konu edinen Kent, yarışma filmlerinin yer aldığı Potlaç Yarışma, hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin olduğu Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı Şemsiye, keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan Viraj, yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen Çok Uzak Çok Yakın ve özgürleştiren ve köleleştiren insan ilişkilerini ve alışkanlıkları aktaran Bağlar bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Atölyeler ve özel seçkiler
Festival kapsamında MaviBlau tarafından Who is my City?/ Benim Şehrim? adlı bir atölye düzenlenecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda SGDD-ASAM Dolapdere şubesinde festival programdan özel bir seçki sığınmacı ve göçmen izleyicilere sunulacak.

04 Mart 2020 Çarşamba günü başlayacak 8. Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali Beyoğlu FİTAŞ Sinemaları, SUPA Suriye Pasajı ve SGDD-ASAM Dolapdere de düzenleyeceği film gösterimi ve festival etkinlikleriyle beş gün boyunca sinemaseverlere farklı bir festival deneyimi daha sunacak.

8th International ChangingPerspectives Film Festival /
8. Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali
04-08 Mart 2020, İstanbul

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği
Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association
icpsff@gmail.com – info@katadromart.com
http://www.icpsff.com
http://www.katadromart.com
http://www.facebook.com/icpsff
http://www.facebook.com/KatadromArt

 

FESTİVAL PROGRAMI

POTLUCK COMPETITION #1 / POTLAÇ YARIŞMA
Bambiland, Danilo Stanimirović, 0:15:00, Serbia / Sırbistan, 2019
Bastard/ Piç, Daniel Guliyev, 0:18:39, United Kingdom / Birleşik Krallık, 2019
Birth-Right/ Vatandaşlık Hakkı, Inbar Horesh, 0:24:36, Israel / İsrail, 2019
Bitter Herb/ Acı Ot, Maria Ornaf, 0:16:28, Poland / Polonya, 2019
Delivery Service/ Kurye, Vladimir Koptsev, Elena Koptseva, 0:13:10, Russian Federation / Rusya, 2019
Hello Africa/ Merhaba Afrika, Hasan Serin, 0:12:33, Turkey/ Türkiye, 2020
Blue Bed, the/ Mavi Yatak, Alireza Kazemipour, 0:14:10, Iran / İran, 2019
Milk/ Süt, Pennie Hunt, 0:16:37, New Zealand / Yeni Zelanda, 2019
Neon Hearts/ Neon Kalpler, Ana Jakimska, 0:16:15, Macedonia / Makedonya, 2019
Salon, Zgjim Terziqi, 0:13:51, Kosovo / Kosova, 2019
Tomorrow at Dawn/ Yarın Şafak Vakti, Giulia Di Battista, 0:15:00, Italy / İtalya, 2019
Tradition/ Sünnet, Zhanuzak Mamytov, 0:13:09, Kyrgyzstan / Kırgızistan, 2019
Wedding Photo/ Düğün Fotoğrafı, Cemalettin BAŞ, 0:09:50, Turkey/ Türkiye, 2020

URBAN / KENT, – 88’
Cave, The/ Mağara, Ufuk Kiray, 0:03:42, Turkey/ Türkiye, 2019
Church Street, Jennida Chase, Hassan Pitts, 0:01:55, United States / ABD, 2019
Civilization, The/ Medeniyet, Fevzi Murat Ersoy, 0:03:47, Turkey/ Türkiye, 2019
Land of Districts/ Mahalle, Andreas Gruetzner, 0:04:36, Germany / Almanya, 2019
One More Please/ Bir Tane Daha Lütfen, Aleksei Borovikov, 0:05:29, United States / ABD, 2019
One-Third Of A Second/ Saniyenin Üçte Biri, Burak Oguz Saguner, 0:15:40, Turkey/ Türkiye, 2019
Only One World Left/ Bundan Başka Dünya Yok, Alican Abacı, 0:03:00, Turkey/ Türkiye, 2019
Sigh/ İç Çekiş, Vlad Bolgarin, 0:15:00, Moldova / Moldovya, 2019
Street Head/ Sokak Kafası, Angélica Lourenço, 0:14:37, Brazil / Brezilya, 2019
Underground/ Metro, Jun Bae, 0:07:50, United States / ABD, 2019
Yarı Yarıya, Mazhar YILDIZ, 0:12:30, Turkey/ Türkiye, 2019

PURPLE PORTRAITS / MOR PORTRELER – 100’
Caught on Camera/ Objektife Takılanlar, Homayoon Mobaraki, 0:02:58, Sweden / İsveç, 2019
Daughter/ Kızım, Daria Kashcheeva, 0:14:44, Czech Republic / Çekya, 2019
Driving Lessons/ Direksiyon Dersleri, Marziyeh Riahi, 0:12:48, Iran / İran, 2019
Ella, Benjamin Rost, 0:09:00, Germany / Almanya, 2019
Fluid /Akışkan, Gökçe Onur, 0:04:35, Turkey/ Türkiye, 2019
Horn/ Korna, Ghasideh GOLMAKANI, 0:08:00, Iran / İran, 2018
I wish I weren’t Palestinian/ Keşke Filistinli Olmasaydım, Feda Naser, 0:16:23, Palestine / Filistin, 2019
Osariya, Calvin Chinthaka, 0:02:46, United Kingdom / Birleşik Krallık, 2019
Panic Attack/ Panik Atak, Eileen O’Meara, 0:03:00, United States / ABD, 2019
Passage/ Pasaj, Asavari Kumar, 0:05:15, India / Hindistan, 2019
Swipe/ Kaydır, Niels Bourgonje, 0:05:48, Netherlands / Hollanda, 2019
Trap/ Tuzak, Paul James, 0:12:00, New Zealand / Yeni Zelanda, 2019
With or Without You/ Senle Ya da Sensiz, Angela Prudenzi, 0:03:04, Italy / İtalya, 2018

UMBRELLA / ŞEMSİYE – 93’
(F)our Seasons/ Mevsimlerimiz, Miguel Gabaldón, 0:14:16, Spain / İspanya, 2019
Animal that Therefore I am, The/ Hayvan-İnsan, Bea de Visser, 0:10:37, Netherlands / Hollanda, 2019
Boje, Andreas Cordes, Robert Köhler, 0:10:00, Germany / Almanya, 2019
Here With You/ Seninle, Nona Schamus, 0:06:26, United States / ABD, 2019
My name is Petya/ Benim Adım Petya, Daria Binevskaya, 0:15:00, Russian Federation / Rusya, 2019
My Sister/ Kızkardeşim, Saverio Cappiello, 0:15:00, Italy / İtalya, 2019
Plus One/ Artı Bir, Abdullah Şahin, 0:01:54, Turkey / Türkiye, 2019
Under The Blanket/ Örtünün Altı, Kardelen Eren, 0:14:55, Turkey / Türkiye, 2019

TIES / BAĞLAR – 83’
First Officer, The/ Bir Numaralı Subay, Yannis Ferchatis, 0:13:00, Greece / Yunanistan, 2019
Love in Istanbul – Sand/ İstanbul’da Aşk – Kum, Yavuz Özkan, 0:14:22, Turkey/ Türkiye, 2010
Masked/ Maskelenmiş, Fatih Oruç, 0:16:18, Turkey / Türkiye, 2019
Spizella, Mehmet Tığlı, 0:19:57, Germany, Turkey / Almanya, Türkiye, 2019
Zingal The Last Generation/ Zingal, Son Kuşak, İzzet Arslan, 0:20:00, Turkey / Türkiye, 2019

RIDICULE / GÜLÜNÇ – 91’
51+, Daniyar Abirov, 0:09:05, Kyrgyzstan / Kırgızistan, 2019
Carrots/ Havuçlar, Bergur Árnason, 0:15:00, Iceland / İzlanda, 2019
Derezon, Nesli Doğan, Sezgin Öztürk, 0:03:40, Turkey/ Türkiye, 2019
Drübenland – The Land Over There/ Şuradaki Ülke, Arne Kohlweyer, 0:15:00, Germany / Almanya, 2019
Elephantbird/ Hindi, Masoud Soheili, 0:15:00, Afghanistan / Afganistan, 2019
Fire Extinguisher/ Yangın Söndürme Tüpü, Rodrigo Sopeña Costales, Joana Solnado, 0:04:00, Spain / İspanya, 2019
Fred’s Night Out/ Felekten Bir Gece, Anayis N. Der Hakopian, 0:04:07, United Kingdom / Birleşik Krallık, 2019
Occurrences of Questionable Significance/
Sorgulanabilir Değerin Ortaya Çıkışı, Dave Lojek, 0:09:00, Germany/ Almanya, 2020
Pentagon/ Beşgen, Gülden Gevher Öz, 0:07:28, Turkey/ Türkiye, 2019
Real Life/ Gerçek Hayat, Camila Mezzetti, Ramon Faria, 0:01:00, United States/ ABD, 2019
Soba-chan’s Morning/ Soba-chan’ın Sabahı, Vlasov Sergey, 0:04:57, Japan / Japonya, 2019

SO FAR SO CLOSE / ÇOK UZAK ÇOK YAKIN – 93’
Dead Die Once, The/ Bir Kez Ölünür, Max McGillivray, Alex Morelli, 0:08:30, United States / ABD, 2019
Plastic Flowers/ Yapay Çiçekler, Υannis Zafiris, 0:04:00, Greece / Yunanistan, 2019
Praskovya, Alexander Solovyov, 0:05:17, Russian Federation / Rusya, 2019
Quiet, The/ Sessizlik, Radheya Jegatheva, 0:10:00, Australia / Avustralya, 2019
School Bus, The/ Servis, Ramazan Kılıç, 0:13:34, Turkey / Türkiye, 2019
Scratching the Surface/ Yer Kazıyıcı, Bethany Staley, 0:12:15, United Kingdom / Birleşik Krallık, 2019
Slope/ Bayır, Eduardo Brito, 0:07:00, Portugal / Portekiz, 2019
Wandering Cloud/ Gezgin Bulut, Priyanka Purty, 0:18:00, India / Hindistan, 2019
Wonderful World/ Muteşem Dünya, Massimo Schiavoni, 0:04:00, Italy / İtalya, 2019
Your Turn/ Sıra Sende, Patrik Rosanics, 0:11:07, Hungary / Macaristan, 2019

SWERVE AWAY / VİRAJ – 91’
Bear With Me/ Birlikte, Daphna Awadish, 0:04:50, Netherlands / Hollanda, 2019
Butterfly Man/ Kelebek Adam, Enis Manaz, 0:05:30, Turkey/ Türkiye, 2019
Old Road, The/ Eski Yol, Damiano Giacomelli, 0:19:59, Italy / İtalya, 2019
Our Concert/ Bizim Konserimiz, Francesco Piras, 0:15:00, Italy / İtalya, 2019
Paper Kite/ Uçurtma, Nada Bedair, 0:07:00, Egypt / Mısır, 2019
Represent/ Temsil, Chris Heck, 0:06:00, United States / ABD, 2019
Roamers/ Gezginler, Simon Choupot, 0:09:00, France / Fransa, 2019
Zoo/ Hayvanat Bahçesi, Will Niava, 0:10:00, Canada / Kanada, 2019

SPECIAL SELECTION / ÖZEL GÖSTERİMLER
Heronie/ Kadın Kahramanlar, Atara Frish, Heli Hardy, Yasmin Schryer-Ozary, Shira Pajurski, Shira Porat, 1:27:00, Israel / İsrail, 2018

An Ordinary Life/ Normal Bir Hayat, Gili Danon, Efrat Shalom Danon, 0:56:00, Israel, Germany / İsrail, Almanya, 2019
Pop 30, Shira Billig, 0:17:56, Israel / İsrail, 2019

Time to Leave/ Vargit Zamanı, Nurdan Tekeoğlu, 0:52:00, Turkey/ Türkiye, 2019
2 Days/ 2 Gün, Nurdan Tekeoğlu, 0:09:24, Turkey/ Türkiye, 2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s