Home

Sema Fener Award

Sema Fener who is involved on film technics, is known for her support for young filmmakers and short films and shares this support with the films that attend International Changing Perspectives Film Festival.  Starting from 2019,
The Potluck Competition Selection, launched in 2016 and evaluated by film professionals will also be considered for Sema Fener Award.

Who is Sema Fener?      

Sema Fener who is a writer, professor,  producer and  Chemical Engineer gave “Film Chemistry” lessons at Mimar Sinan University Cinema TV Institut.  She worked in Cinema research and production in the USA, at Kodak’s Cinema Movies Department and worked also as Training Coordinator and Cinema Movies Director at Kodak Turkey.

She has directed training programs for technical staff of film studios and written several novels and books about cinema.

Sema Fener who still works on cinema movie technics is known with her supports for young filmmakers and short films.

 

Sema Fener Ödülü

Sinema alanında film teknikleri konusunda eğitici çalışmalar yapmakta olan Sema Fener, genç sinemacılara ve kısa filmlere verdiği desteklerle tanınıyor ve bu desteğini Farklı Perspektifler Film Festivaline katılan filmlerden de esirgemiyor. 2016’da başlatılan ve film profesyonelleri tarafından değerlendirilecek Potluck Yarışma seçkisi, Sema Fener Ödülü için de değerlendirilecek.

Sema Fener Kimdir?

Yazar, öğretim görevlisi ve yapımcısı Kimya Mühendisi Sema Fener, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Enstitüsü’nde “Film Kimyası” dersleri verdi. Fener, ABD Kodak’ta Sinema Filmleri departmanında araştırma ve üretim bölümünde çalıştı ve Kodak Türkiye’de Eğitim Koordinatörlüğü ve Sinema Filmleri yöneticiliği yaptı. Film stüdyolarının teknik elemanlarına yönelik eğitim programları yöneten Sema Fener’in yazdığı kitaplar arasında “HD Sinematografi”, “Sinema, Televizyon ve Video Terimleri Sözlüğü”, “Sinemanın özü, Kısa Film” adlı kitaplar bulunmaktadır.   Halen sinema alanında film teknikleri konusunda eğitici çalışmalar yapmakta olan Sema Fener, genç sinemacılara ve kısa filmlere verdiği desteklerle de tanınmaktadır.

 

Jury Members / Jüri Üyeleri

Sema Fener
Muzaffer Hiçdurmaz
Hulya Sungu