Home

Potluck Award
Chosen by the international programming team of ICPFF, the “Potluck Award” went to “Calamity”. directed by Séverine De Streyker and Maxime Feyers.

The “Potluck Award” is the money collected from this year’s submission fees, and it is
given to the best title selected by the Katadrom’s International Programming Committee. This way, filmmakers who submitted their film to the festival are contributing to a fellow filmmaker.
Congratulations Calamity !

 

Professionals’ Choice Award
This year’s International Changing Perspectives Film Festival had the chance to experience various first times.

The “Professionals’ Choice Award” was one of them. Selected by a jury of experienced professionals of cinema, arts and culture, this year’s award went to Dania Bdeir’s “In White”. Created by the support of Sema Fener, the “Professionals’ Choice Award” is planned to be an essential part of Changing Perspectives every single year.
Together with Muzaffer İşdurmaz, Dilek Karataş and Hülya Sungu, the jury member Sema Fener presented the 500$ award to “In White”s director Dania Bdeir at the Closing Party of 6 th  International Changing Perspectives Film Festival.

 

Potluck Ödülü
Potluck Ödülü, Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivalinin uluslararası program ekibi tarafından seçilen ve yönetmenliğini Séverine De Streyker ve Maxime Feyers’in yaptığı Calamity isimli filme verildi.

Potluck Ödülü, festivale başvuran filmlerin başvuru ödüllerinin toplamından oluşuyor ve o yıl toplanan para Katadrom’un uluslararası program ekibi tarafından belirlenen filme veriliyor. Böylece festivale başvuru yapmış filmlerin ödedikleri başvuru ücretleri kendileri gibi sinemacı bir meslektaşlarında toplanmış oluyor.
Tebrikler Calamity!

 

Profesyonellerin Seçimi
Bu yıl Farklı Perspektifler Film Festivali pek çok ilki aynı anda yaşama fırsatı buldu. Profesyonellerin Seçimi de bunlardan biri. Deneyimli sinemacılardan oluşan bir jürinin belirlediği ödül, Potluck Award adayları arasından belirlenen ve yönetmenliğini Lübnanlı yönetmen, Dania Bdeir’in yaptığı İn White/ Beyazlar İçinde filmine verildi. Sema Fener’in desteğiyle başlatılan bu ödül gelecek yıllarda da devam ettirilecek. Sema Fener, Muzaffer Hiçdurmaz, Dilek Karataş ve Hülya Sungu’nun değerlendirdiği filmler içinde, jüri 500 dolarlık ödülü Dania Bdeir’n, İn White filmine takdim etmeye karar verdi.

 

2018 POTLUCK AWARD SHORT LIST / POTLUCK ÖDÜLÜ ADAYLARI
“Calamity“, Séverine De Streyker, Maxime Feyers, Belgium/Belçika, 2017, 22′
“Fifo“, Sacha Ferbus, Jeremy Puffet, Belgium/Belçika , 2017, 12′
“Good Fight, The / İyi Dövüş“, Ben Holman, UK/Birleşik Krallık, 2017, 16′
“In White / Beyazlar İçinde“, Dania Bdeir, “Lebanon/Lübnan, 2016, 15′
“Lady That Dances, The / Dans Eden Kadın“, J. Rog, UK/Birleşik Krallık, 2018, 4′
“Vasya“, Andrey Bushnev, Russia/Rusya, 2018, 20′